OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Funkcja dekoracyjna parapetu

Bywa traktowany, jako jeden z dodatków do okna. Nierzadko jako podstawka pod doniczki z kwiatami. Wiele osób dostrzega jego funkcję ochronną. Wszak jego podstawowym zadaniem jest zabezpieczanie przed uszkodzeniem wnęki okiennej. Parapet, bo o nim mowa, poza funkcjami czysto praktycznymi, może stanowić również bardzo ważny element aranżacji wnętrz. O czym warto więc pamiętać wybierając parapety wewnętrzne, aby stały się ozdobą pomieszczenia?

Parapet i stolarka okienna… harmonijna całość

Parapet znajduje się w bardzo bliskim sąsiedztwie okna. Niezwykle istotne jest więc, aby oba te elementy współgrały ze sobą. Kolor parapetu oraz materiał, z którego będzie wykonany, powinniśmy wybierać mając na uwagę wygląd stolarki okiennej. Decydując się na drewniane parapety, należy dopasować je do naturalnego koloru stolarki. Czasami może to być bardzo trudne. Jednak warto poświęcić trochę czasu, aby osiągnąć doskonały rezultat.

Parapety w zgodzie z podłogą

Podobną zasadę powinniśmy zastosować jeżeli chodzi o dopasowanie parapetów do podłogi. Najlepsze efekty daje wykonanie podłogi i parapetów z tych samych lub podobnych materiałów. Jeżeli więc podłogi wykonane są z drewna dębowego, parapet dębowy będzie uzasadnionym i najlepszym wyborem. W przypadku podłogi z płytek ceramicznych w tym samym pomieszczeniu warto zamontować parapet kamienny lub wykończony takimi samymi płytkami.

Aranżacja parapetów

Tradycyjnie parapety wewnętrzne wykorzystujemy do ustawienia kwiatów doniczkowych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wyeksponować na nich elementy dekoracyjne zwłaszcza, jeżeli nie są przysłonięte firankami. Doskonałym pomysłem jest umieszczenie na parapecie przedmiotów szklanych. Przy nasłonecznionym oknie, promienie wpadające do wnętrza stworzą magiczną grę świateł. Na parapecie będą się doskonale prezentować również ozdobne ramki ze zdjęciami czy pamiątki z wakacji.

Możemy wykorzystać parapet w sposób zupełnie nietypowy i stworzyć na nim miejsce do wypoczynku. Takie rozwiązanie sprawdza się w przypadku parapetów umieszczonych niżej i szerszych, niż to zazwyczaj bywa. Wystarczy umieścić na nich kilka przytulnych poduszek i nabierają zupełnie nowego znaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>